Халқаро озон терапияси илмий қўмитасининг (ISCO3) COVID-19 да қўшимча терапия сифатида озондан потенциал фойдаланиш бўйича расмий експерт хулосаси.
2019-йил охирида оғир ўткир респиратор синдром коронавируси 2 (SARS-CoV-2) пайдо бўлиши глобал жавобга сабаб бўлди ва соғлиқни сақлаш соҳасида асосий муаммога айланди. Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖСТ) COVID-19 ни «пандемия» деб та'рифлади.
Ушбу ишнинг мақсади COVID-19 ни даволашда қўшимча терапия сифатида озондан потенциал фойдаланишни кўриб чиқишдир. Асосий тегишли атамалар (озон, SARS-CoV-2 ва COVID-19) илмий ма'лумотлар базаларида қидирилди.
Атроф-муҳитни дезинфекция қилиш
Озон вирус билан ифлосланган муҳитларни дезинфекция қилиш учун ишлатилиши мумкин. Унинг максимал вирусга қарши самарадорлиги газсимон озоннинг енг юқори консентрациига (20–25 ппм, 39–49 мг/м³) еришгандан кейин қисқа муддатли юқори намликни (90% дан ортиқ нисбий намлик) талаб қилади.
Газ сифатида озон хона ичидаги барча жойларга, жумладан ёриқлар, арматуралар, матолар, шифохона хоналари, жамоат транспорти, меҳмонхона хоналари, круиз кемаси кабиналари, офислар ва бошқаларга, шунингдек мебел остига қўлда қўлланиладиган суюқ аерозолларга қараганда анча самарали кириб бориши мумкин.
30 сония озон та'сиридан кейин вирусларнинг 99% инактивация қилинди ва қобиқ оқсилларига шикаст етказилди, бу нормал ҳужайраларга бирикишнинг бузилишига ва бир занжирли РНК нинг йўқ қилинишига олиб келиши мумкин.
Қайта ишланаётган муҳитда озоннинг нафас олиш пайтидаги нисбий токсиклиги туфайли одамлар ва ҳайвонлар бўлмаслиги керак.
Вирусли касалликларда озоннинг терапевтик та'сири
Системик озон терапияси SARS-CoV-2 инфексиясида потенциал фойдали бўлиши мумкин. Асос ва та'сир механизми бошқа вирусли инфексиялар учун клиник жиҳатдан исботланган ва илмий тадқиқотларда юқори самарадорликни кўрсатган.
Озон терапиясининг та'сир механизмлари
• Оксидатив стрессга мослашишни индуксия қилиш, шу билан ҳужайра редокс мувозанатини тиклаш — вирус репликациини инҳибилаш учун фундаментал жараён
• Интерферон-гамма ва яллиғланишга қарши ситокинларни индуксия қилиш
• Ҳаётий муҳим а'золарнинг (буйрак, ўпка ва юрак қон айланиши) қон оқимини ва тўқималар оксигенациини ошириш
• Кичик аутогемотерапия шаклида берилаганда автовакцина сифатида ишлаши мумкин
Оксидатив стрессга мослашиш
Узоқ муддатли озон терапияси даволаш оксидатив стрессга мослашишни индуксия қилиши мумкин. Озон (кучли оксидловчи) антиоксидант реакцияни индуксия қилиши мумкин бўлган парадоксал механизм нафақат протеом, балки геном даражасида ҳам кўрсатилган.
Терапевтик дозаларда озон Нрф2 ва НФ-κБ ядровий омилларини модуляция қилади ва антиоксидант муҳит мувозанатини тиклашни индуксия қилади. Оксидатив стресс ва туғма иммунитет вирусли инфексиялар пайтида ўпка шикастланиши йўлларида муҳим рол ўйнайди.
Ситокин синтезини индуксия қилиш
Озонланган қонда интерферон ва интерлеукинлар каби ситокинлар синтезини индуксия қилиш мумкинлиги кўрсатилди. Лимфоид тизим орқали миграция қилувчи қайта инфузия қилинган лимфоцитлар ва моноцитлар бошқа ҳужайраларни фаоллаштириши мумкин, бу охир-оқибат иммун тизимини стимуляция қилишга олиб келади.
ҲО-1 ни ҳимоя ферменти сифатида индуксия қилишдан ташқари, иссиқлик шок оқсиллари (ҲСП60, ҲСП70, ҲСП90) нинг чиқарилиши ҳам вируцид фаоллигига та'сир қилади. Бу оқсиллар туғма иммун тизимининг кучли активаторларидир.
Оксигенацияни яхшилаш
Кислород-озон терапияси тўқималар оксигенациини яхшилайди. САРС билан оғриган беморлар енгил носпецифик гепатитга мойил, ўпка фибрози ва буйрак етишмовчилиги мавжуд бўлиши мумкин.
Озон терапияси жигар метаболизмини барқарорлаштиради, зарарланган беморларда плазма фибриногени ва протромбин даражалари нормаллашиш тенденциига ега. Тадқиқотлар юрак, жигар, ўпка ва буйрак тўқималарининг оксидатив шикастланишининг олдини олишда озоннинг ҳимоя та'сирини кўрсатади.
Тавсия етилган киритиш йўллари
Тавсия етилган системик киритиш йўллари:
• Озонланган физиологик еритма (O3CC)
• Катта аутогемотерапия (МАҲ)
• Екстракорпорал қон оксигенация-озонлаш (ЕБОО)
• Кичик аутогемотерапия варианти (МиАҲ)
Озонланган физиологик еритма
Озонланган физиологик еритма усули Россия Федерации Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан 1980-йиллар бошида расман тасдиқланган. 2004-йилда у Украинада ҳам расман тан олинди.
Катта аутогемотерапиядан фарқли ўлароқ, озонланган физиологик еритма Епштейн-Барр вируси, ситомегаловирус, папилломавирус, ОИВ, тож бошоғриғи ва оддий герпес каби вирусли касалликларга қарши айниқса самарали еканлиги исботланган.
Физиологик еритма плазма ҳажми бўйлаб тезда тақсимланиши сабабли, бу катта аутогемотерапияга қараганда катта қон ҳажмини даволаш имконини беради.
Тавсия етилган клиник протокол
O3CC билан профилактик протокол
0,9% физиологик еритмани 10 дақиқа давомида 3 мкг/мл да тўйинтиринг. Беморга 80–120 томчи/дақиқа тезликда пуфаклаш орқали беринг. Ҳафтада икки марта (6 протседура).
O3CC беришдан кейин 100 мл физиологик еритмада еритилган глутатион (GSH; 600 мг) билан C витамини (1 г) вена ичига юборинг.
O3CC билан интервенцион протокол
0,9% физиологик еритмани 10 дақиқа давомида 5 мкг/мл да тўйинтиринг. 5 кун давомида ҳар куни беринг. Кейинги 5 кунда консентрацияни 3 мкг/мл гача камайтиринг. Жами 10 протседура.
Ҳар бир O3CC беришдан кейин глутатион (GSH; 1200 мг) билан C витамини (2 г) вена ичига юборинг. 10 протседура, ҳафтада икки марта беринг.
Глутатионнинг роли
Касаллик ўткир оксидатив стресс билан бирга келганлиги сабабли, глутатион (GSH) електронларни бериш ва еркин радикалларни барқарорлаштириш қобилияти туфайли протоколга киритилган. GSH ноферментатив антиоксидант ва оксидатив шикастланишга қарши биринчи ҳимоя линияларидан биридир.
Қариш даврида GSH даражаси пасаяди ва иммун тизими Тҳ1 жавобини индуксия қилишда танқисликни бошдан кечиради. Тҳ1 ситокин секрециининг пасайиши мезбон ҳимоясини вирусли инфексияларга қарши заифлаштириши мумкин.
Ускуналарга қўйиладиган талаблар
Озон тиббий, ишончли ва сертификатланган генератор ёрдамида ишлаб чиқарилиши керак. Европа Иттифоқида озон генераторлари CЕ белгиси билан ИИб синфидаги тиббий асбоблар сифатида таснифланади.
Генератор аниқ озон консентрации ўлчовларини (1 дан 80 мг/л гача) амалга ошириши ва озонни фақат тиббий кислороддан ишлаб чиқариши керак.
Хулоса
Озон вирус билан ифлосланган муҳитларни дезинфекция қилиш учун фойдали бўлиши мумкин. Қайта ишланаётган муҳитда озоннинг нафас олиш пайтидаги токсиклиги туфайли одамлар ва ҳайвонлар бўлмаслиги керак.
Системик озон терапияси SARS-CoV-2 учун потенциал фойдали бўлиши мумкин. Бу қўшимча терапия: зарарланган бемор асосий дориларни қабул қилишни давом еттиради ва бир вақтнинг ўзида озон терапиясини олади.
Клиник протоколлар Озон терапияси бўйича Мадрид декларациида белгиланган стандарт дозалар ва протседураларга мос келиши керак. COVID-19 учун қўшимча терапия сифатида озон терапиясининг самарадорлигини тасдиқлаш учун қўшимча клиник синовлар зарур.
ISCO3 ҳужжатлари озон терапиясини амалиётчилар учун ахборот манбаи бўлиб хизмат қилиши мумкин бўлган тавсиялардир. Ҳар бир озон терапевти тавсияларни амалга оширишда ўзининг клиник мулоҳазасига амал қилиши керак.

Потенциальное использование озона при инфекции SARS-CoV-2 / COVID-19
Официальное экспертное заключение Международного научного комитета по озонотерапии (ISCO3) о потенциальном применении озона в качестве дополнительной терапии при COVID-19.
Появление тяжелого острого респираторного синдрома коронавируса 2 (SARS-CoV-2) в конце 2019 года вызвало глобальный отклик и стало главным вызовом в сфере здравоохранения. Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) охарактеризовала COVID-19 как «пандемию».
Целью данной работы является обзор потенциального использования озона, который служит дополнительной терапией в лечении COVID-19. Основные профильные термины (озон, SARS-CoV-2 и COVID-19) были найдены в базах научных данных.
Дезинфекция объектов окружающей среды
Озон можно использовать для дезинфекции загрязнённых вирусами сред. Его максимальная противовирусная эффективность требует короткого периода высокой влажности (более 90% относительной влажности) после достижения пиковой концентрации газообразного озона (20–25 ppm, 39–49 мг/м³).
В качестве газа озон может проникать во все области внутри помещения, включая щели, светильники, ткани, больничные палаты, общественный транспорт, гостиничные номера, кабины круизных лайнеров, офисы и т.д., а также под поверхности мебели, что гораздо эффективнее, чем жидкие аэрозоли, наносимые вручную.
После 30 секунд воздействия озона 99% вирусов были инактивированы и продемонстрировали повреждение белков оболочки, что может привести к нарушению прикрепления к нормальным клеткам и разрушению одноцепочечной РНК.
Обрабатываемая среда не должна содержать людей и животных из-за относительной токсичности озона при вдыхании.
Терапевтическое действие озона при вирусных заболеваниях
Системная озонотерапия может быть потенциально полезной при инфекции SARS-CoV-2. Обоснование и механизм действия уже были клинически доказаны при других вирусных инфекциях и показали высокую эффективность в научных исследованиях.
Механизмы действия озонотерапии
• Индукция адаптации к окислительному стрессу, следовательно, восстановление равновесия окислительно-восстановительного состояния клеток — фундаментальный процесс для ингибирования репликации вируса
• Индукция интерферона-гамма и провоспалительных цитокинов
• Увеличение кровотока и оксигенации тканей жизненно важных органов (почечное, лёгочное и сердечное кровообращение)
• Может действовать как аутовакцина при введении в форме малой аутогемотерапии
Адаптация к окислительному стрессу
Длительное озонотерапевтическое лечение способно вызвать адаптацию к окислительному стрессу. Парадоксальный механизм, с помощью которого озон (мощный окислитель) может вызывать антиоксидантную реакцию, демонстрируется не только на протеомном, но и на геномном уровне.
Озон в терапевтической дозе модулирует ядерные факторы Nrf2 и NF-κB и вызывает восстановление равновесия антиоксидантной среды. Окислительный стресс и врождённый иммунитет играют ключевую роль в путях повреждения лёгких при вирусных инфекциях.
Индукция синтеза цитокинов
Было показано, что индукция синтеза цитокинов, таких как интерферон и интерлейкины, в озонированной крови возможна. Реинфузированные лимфоциты и моноциты, мигрируя через лимфоидную систему, могут активировать другие клетки, что со временем приведёт к стимуляции иммунной системы.
Помимо индукции HO-1 как защитного фермента, высвобождение белков теплового шока (HSP60, HSP70, HSP90) также оказывает влияние на вирицидную активность. Эти белки являются мощными активаторами врождённой иммунной системы.
Улучшение оксигенации
Кислородно-озоновая терапия улучшает оксигенацию тканей. Пациенты с ОРВИ склонны к лёгким неспецифическим гепатитам, может присутствовать фиброз лёгких и почечная недостаточность.
Озонотерапия стабилизирует печёночный метаболизм, уровни фибриногена и протромбина в плазме имеют тенденцию нормализоваться у инфицированных пациентов. Существуют исследования, демонстрирующие защитный эффект озона для предотвращения окислительного повреждения сердца, печени, лёгких и почечной ткани.
Рекомендованные пути введения
Рекомендованные системные пути введения:
• Озонированный физиологический раствор (O3SS)
• Большая аутогемотерапия (MAH)
• Экстракорпоральная оксигенация-озонирование крови (EBOO)
• Вариант малой аутогемотерапии (MiAH)
Озонированный физиологический раствор
Метод озонированного физиологического раствора был официально утверждён Министерством здравоохранения Российской Федерации в начале 1980-х годов. В 2004 году он был также официально признан в Украине.
В отличие от большой аутогемотерапии, озонированный физиологический раствор оказался особенно эффективным при вирусных заболеваниях, таких как вирус Эпштейна-Барр, цитомегаловирус, папилломавирус, ВИЧ, опоясывающий лишай, простой герпес.
Поскольку физиологический раствор быстро распространяется по всему объёму плазмы, это позволяет обработать больший объём крови, чем при большой аутогемотерапии.
Рекомендуемый клинический протокол
Профилактический протокол с O3SS
Насыщают физиологический раствор 0,9% при 3 мкг/мл в течение 10 минут. Назначают пациенту путём барботажа со скоростью 80–120 капель/мин. Два раза в неделю (6 процедур).
После процедуры введения O3SS используют внутривенное введение глутатиона (GSH; 600 мг) с витамином C (1 г), растворённых в 100 мл физиологического раствора.
Интервенционный протокол с O3SS
Насыщают физиологический раствор 0,9% при 5 мкг/мл в течение 10 минут. Назначают каждый день в течение 5 дней. В последующие 5 дней понижают концентрацию до 3 мкг/мл. Всего 10 процедур.
После каждого введения O3SS используют внутривенное введение глутатиона (GSH; 1200 мг) с витамином C (2 г). Назначают 10 процедур, два раза в неделю.
Роль глутатиона
Поскольку болезнь сопровождается острым окислительным стрессом, в протокол включён глутатион (GSH) из-за его способности отдавать электроны и стабилизировать свободные радикалы. GSH является неферментативным антиоксидантом и одной из первых линий защиты от окислительного повреждения.
Во время старения содержание GSH снижается, и иммунная система испытывает дефицит в индукции Th1-ответа. Снижение секреции цитокинов Th1 может ослабить защиту хозяина от вирусных инфекций.
Требования к оборудованию
Озон должен производиться с помощью медицинского, надёжного и сертифицированного генератора. В Европейском союзе генераторы озона классифицированы как медицинские устройства класса IIb с маркировкой CE.
Генератор должен позволять измерять точные концентрации озона (от 1 до 80 мг/л) и вырабатывать озон исключительно из медицинского кислорода.
Озон может быть полезен для дезинфекции загрязнённых вирусами сред. В обрабатываемой среде не должны находиться люди и животные из-за токсичности озона при вдыхании.
Системная озонотерапия может быть потенциально полезна при SARS-CoV-2. Это дополнительная терапия: инфицированный пациент продолжает лечиться основными препаратами и одновременно получает озонотерапию.
Клинические протоколы должны соответствовать стандартным дозам и процедурам, определённым в Мадридской декларации по озонотерапии. Необходимы дополнительные клинические испытания для подтверждения эффективности озонотерапии в качестве дополнительной терапии при COVID-19.
Документы ISCO3 являются рекомендациями, которые могут стать источником информации для всех, кто практикует озонотерапию. Каждый озонотерапевт должен следовать своему собственному клиническому суждению при выполнении рекомендаций.